Hlavní stránka společnosti: DAVAZ 

E-shop s 250.000 položkami: SORTIMENT.cz

Speciální produktové stránky: FEIN-MULTIMASTER.cz

Přehled a použití pásových brusek: PASOVE-BRUSKY.cz

Pivovar, restaurant, hotel, penzion Kroměříž: ČERNÝ OREL.eu 

Axiální soudečková ložiska

V axiálních soudečkových ložiscích je zatížení přenášeno z jedné oběžné dráhy na druhou pod určitým úhlem vzhledem k ose ložiska (obr. 1). Tato ložiska mohou tedy přenášet kromě současně působících axiálních zatížení, i radiální zatížení. Další důležitou vlastností axiálních soudečkových ložisek je jejich naklopitelnost. Ložiska tedy vyrovnávají průhyb hřídele a nesouosost hřídele vzhledem k tělesu.

Axiální soudečková ložiska SKF se vyznačují velkým počtem asymetrických soudečků a zvláštní konstrukcí oběžných drah, která zajišťuje optimální přimknutí valivých těles. Jsou tedy vhodná pro velmi velká axiální zatížení a poměrně vysoké otáčky.

Axiální soudečková ložiska SKF se vyrábějí ve dvou provedeních v závislosti na rozměru a řadě. Ložiska s přídavným označením E až do velikosti 68 včetně mají okénkovou klec lisovanou z ocelového plechu, která tvoří nerozebíratelný polocelek se soudečky a hřídelovým kroužkem (obr. 2). Všechna ostatní ložiska jsou opatřena masivní mosaznou nebo ocelovou klecí, která je vedena pouzdrem, upevněným v díře hřídelového kroužku (obr. 3). Také v tomto provedení tvoří hřídelový kroužek a klec s valivými tělesy nerozebíratelný polocelek.

 

Obr.3  
 
 
 
  Obr.2  
 
 
 
  Obr.1